Brdské reality

 

Co je to exkluzivita a nač je vlastně dobrá?

Každý den se při své práci s realitami setkáváme s majiteli nemovitostí, kteří chtějí svou nemovitost za co nejvýhodnějších podmínek prodat. Domnívají se, že když jejich nemovitost skončí v nabídce několika (mnoha) realitních kanceláří, tak proto udělali maximum.

Pokusím se nastínit, proč tomu tak není.

Solidní realitní kanceláře pracují s tzv. exkluzivitou. Znamená to, že Vaši nemovitost bude po dobu smluvního vztahu daného zprostředkovatelskou smlouvou nabízet jen jedna RK. Někteří prodávající rádi zaměňují tuto exkluzivitu s tím, že již dále nemohou vyvíjet vlastní úsilí směřující k prodeji nemovitosti. Tak tomu, alespoň v případě naší společnosti rozhodně není. Uvedu zde několik zásadních důvodů, proč se prodávajícímu exkluzivní zprostředkovatelská smlouva s řádnou RK vyplatí:

  • Podpisem exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy získá prodávající smluvní vztah s přesně specifikovanými podmínkami, které upravují finanční podmínky celé operace i popis kompletní služby. Realitní kancelář zase formu oprávnění k tomu, že nemovitost může vůbec nabízet.
  • Někteří kupující (zahraniční téměř vždy) tuto exkluzivitu od RK vyžadují, protože jen tak mají záruku, že s nemovitostí operuje jen jeden subjekt, tudíž se nemůže stát, že např. složí rezervační kauci na nemovitost, kterou mezitím někdo slíbil někomu jinému.
  • Pokud nemovitost nabízí několik RK, nevyhnutelně skončí v jejich nabídkách za různé ceny. Potenciální kupující se pak ptá, co je to za nemovitost, kterou musí prodávat deset RK, každá za jinou cenu a ještě ji nikdo nechce, nemovitost se tak zprofanuje. Horší ale je, že někteří kupci se rozhodnou všechny tyto kanceláře obejít, aby zjistili, jak je to s těmi různými cenami. Viděli jsme několik nešťastných prodávajících, po kterých provizi za takového zákazníka, který nakonec koupil chtělo několik RK.
  • Kancelář, která operuje s nemovitostí exkluzivně, má nejen celou operaci pod kontrolou co se nabízení a vyjednávání s jednotlivými klienty týká (způsoby úhrady, řešení úvěrů a hypoték, časová koordinace atd.), ale také investuje vlastní prostředky do propagace, inzerce apod. Logicky se taková kancelář o zakázku postará ve vlastním zájmu s co největším nasazením, než jiná kancelář, jedna z deseti, která prostě nabídku někam umístí a čeká. Proč ne, má čas, nic neriskuje.
  • RK, která Vám ochotně slíbí, že bude Vaši nemovitost nabízet a prodávat a nechce přitom uzavřít smlouvu, navíc ji vůbec nevadí, že již nemovitost někdo nabízí a tudíž se zájemci nemůže podívat do očí, protože neví jestli v tu samou chvíli právě někdo jiný tuto neslibuje někomu dalšímu.... Udělejte si sami přestavu o solidnosti takového podnikatele. Ještě poznámku - slýchám v této souvislosti často prostřednictvím prodávajících argumenty zmiňovaných RK: ...dáme to na internet, to bude dobrý... Uvědomte si, že "internet" je velmi široký pojem a sledovanost inzertních stránek velmi odlišná. Prezentace na skutečně kvalitních a navštěvovaných portálech je nákladná záležitost. Umístění "někde" na internetu může být naprosto k ničemu.
  • Pokud RK nevyžaduje exkluzivitu, nebo dokonce vůbec žádnou smlouvu, je to spolehlivý ukazatel toho, jaké kvality realitní služby z již výše jmenovaných důvodů se od ní můžete dočkat. I proto zavedené RK bez exkluzivity pracují jen za zcela vyjímečných okolností.

Realitní kancelář je zde proto, aby Vám pomohla co nejlépe prodat nebo koupit nemovitost. Prezentace Vaší nemovitosti na patřičné úrovni stojí hodně času a peněz. RK tyto prostředky investují, přičemž v případě neuskutečnění prodeje nemovitosti po Vás úhradu vynaložených nákladů, alespoň v případě naší RK, nechtějí. Kancelář, která to myslí s prezentací a prodejem Vaší nemovitosti vážně, musí mít stoprocentní kontrolu nad celým procesem, v jakém stadiu je jednání s jednotlivými zájemci, jednání o ceně, finanční dispozice zájemců, potřebné dokumenty atd.

Podnikání v oboru realit je přístupné skoro pro každého. Důsledkem je obrovské množství RK, bez nedostatečných znalostí a praxe, které ne vždy poskytují kvalitní služby. Doporučujeme Vám vybrat si podle svého nejlepšího vědomí a svědomí skutečně jen jednu RK, ale takovou, která realitní službu vykoná na patřičné úrovni, s odborným zpracováním všech dokumentů, které k prodeji nemovitostí patří.

David Bláha, www.brdskereality.cz

 

 

designed by 4D Panavis & Panadela | contents ©2018 Brdské reality Příbram | powered by Online Shop P&Pv2.7 & Quick.Cart | Židle a Stoly

TOPlist